بچه های خارجی پس از دو سال شهروند پرتغال می شوند

بر اساس قوانین تازه انتشار یافته در پایان هفته جاری، روند دست یابی ملیت های غیر پرتغالی به شهروندی پرتغال آسان تر شده است.

یکی از تغییرات کلیدی بر روی بچه های خارجی متمرکز شده که می توانند تنها پس از دو سال سکونت در کشور پاسپورت پرتغال را بدست آورند در حالیکه بزرگسالان باید پنج سال سکونت داشته باشند.

قانون اصلاح شده که در بین شرایط شهروندی کشورهای غربی بسیار مورد توجه واقع شده، جمعه گذشته به مرحله اجرا درآمد.

بر طبق این تغییرات بچه های خارجی که به مدت دو سال در پرتغال زندگی کرده اند اکنون پرتغالی به حساب می آیند، مگر اینکه خودشان ملیت پرتغال را نخواهند.

با این حال این بچه ها پیش از بدست آوردن کارت اقامت یا پاسپورت پرتغال باید مراحل استاندارد سکونت در پرتغال را گذرانده باشند.

این قانون که از سال ۱۹۸۱ تا کنون هشتمین اصلاحیه خود را در قانون اساسی گذرانده، تاکید می کند خارجیانی که ۵ سال در پرتغال زندگی کرده اند نیز می توانند ملیت پرتغالی را بدست آورند.

بچه های خارجی که در پرتغال بدنیا آمده اند نیز می توانند ملیت پرتغالی داشته باشند. تنها لازم است یکی از والدین به مدت ۵ سال در پرتغال زندگی کرده باشد و اینکه بچه دوره ابتدایی یا دبیرستان را در کشور پرتغال به پایان رسانده باشد.

تغییر دیگر در قانون اجازه می دهد والدین از راه فرزندان مقیم تابعیت بگیرند. آنها فقط باید ثابت کنند که به مدت ۵ سال در پرتغال سکونت داشته اند، ولی نیازی نیست این اقامت حتمن قانونی بوده باشد.

هرچند، درخواست کننده ای که به مدت ۳ سال در پرتغال زندانی شده باشد، نمی تواند شهروندی پرتغال را بدست آورد. در عین حال کسانی که از کشورهای پرتغالی زبان به کشور پرتغال مهاجرت کرده باشند دیگر نیازی به گذراندن آزمون زبان نخواهند داشت.
سازمان همکاری و توسعه (OECD) اعلام کرده تعداد ساکنان خارجی که به پرتغال وارد شده اند در سال ۲۰۱۰ به بالاترین میزان خود رسیده است.

آخرین نمودار موجود آشکار ساخته که در سال ۲۰۱۶ تعداد ۴۷۰۰۰ خارجی وارد پرتغال شده اند که در مقایسه با سال قبل از آن ۲۴% افزایش نشان می دهد.

بر اساس گزارش های OECD در سال ۲۰۱۶ کمی کمتر از ۴۰۰۰۰۰ خارجی در پرتغال سکونت داشته اند. این سازمان توضیح داده که بیش از نیمی از افزایش ساکنان خارجی از ملیت های اتحادیه اروپا بوده اند که در مدت ۲ سال افزایش ۴۰ درصدی داشته اند.

در میان کشورهای اتحادیه اروپا، فرانسه و پس از آن ایتالیا و انگلستان بیشترین تعداد مهاجر به پرتغال را داشته اند که OECD مهم ترین دلیل را برنامه مناسب مالیاتی پرتغال برای ساکنان غیربومی بیان می کند.

در عین حال OECD آشکار ساخته که در سال ۲۰۱۶ تعداد ۲۹۰۰۰ خارجی شهروندی پرتغال را بدست آورده اند که ۳۰% افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]