نگاهی به وضعیت مهندسین مهاجر به کانادا

همه ساله، هزاران مهندس با گواهینامه‌ها و معلومات بین‌المللی به کانادا مهاجرت می‌کنند. بررسی حدود ۱۲ درصد از مهندسان در کانادا آن‌ها را در مشاغلی چون خدمات شهری، الکتریکی، صنعتی، ساخت و تولید و مکانیک طبقه بندی می‌کند. یک بررسی تازه منتشر شده توسط جامعه مهندسان کانادا درباره بازار کار نشان می‌دهد که تمایل بازار اقتصادی به مهندسان از اهمیت خاصی برخوردار است. گزارشی با عنوان «بازار کار مهندسان در کانادا: پروژه‌هایی تا سال ۲۰۲۰، که چشم اندازی است از نظم و ترتیب و شرایط جغرافیایی و شرایط بین‌المللی در بازار کار مهندسان منتشر شده است.».

آقای Mark Bourgeois مدیر روابط عمومی مهندسان کاناداست و عنوان می‌دارد که مهندسان کانادا یک سازمان ملی متشکل از اتحادیه های مرتبط و ۱۲ استان است که کارش تنظیم برنامه های مهندسی در کانادا می‌باشد. آقای مارک می‌گوید کانادا دارای کمبود مهندس در طی ۱۰ سال از زمان تخصصی شدن حیطه های مهندسی است.

وی با اشاره به پیش بینی‌های مطرح شده در گزارش می‌گوید تا سال ۲۰۲۰، ۹۵۰۰۰ مهندس، بازنشسته خواهند شد و این باعث کمبودی در جامعه مهندسی می‌شود که فارغ‌التحصیلان کانادایی و فارغ‌التحصیلان تجربه دار بین‌المللی نیز نمی‌توانند آن‌را جبران نمایند.

عدم تعادل بین تأمین مهندس و تقاضای موجود، بسیار جدی خواهد شد. هنگامی که بازار کار مهندسی از منطقه ای به منطقه دیگر متغیر است، بازار باید راهی را بیابد که بتواند تعادل بین نیروی کار بازنشسته شده و فارغ‌التحصیلان آموزش دیده و مهندسان خارجی که مایل به کار در کانادا هستند را برقرار نماید.

مدیر آژانس کاریابی Randstad آقای جان هین باکس، می‌گوید: کمبود شدید متخصصان ماهر به طور غیر قابل انکاری در چالش‌های پیش رو در صنایع مهندسی کانادا تأثیر بسزایی دارد. این کمبود در اثر افزایش رقابت‌های جهانی برای جذب متخصصان به وقوع پیوسته است. تمایل به نیروی متخصص طبیعی است که افزایش یابد، در حالی که نیاز شرکت‌ها باعث شده تا نیروی متخصص رده بالا را ایجاد و تشویق و ابقا نمایند.

مشاغل مهندسان.

با توجه به آمار کانادا بیش از 7۷۵۰۰۰ مهندس تنها در جامعه مهندسان حرفه ای انتاریو عضو هستند. اکثراً در قسمت‌های خدمات شهری و مهندسی مکانیک فعال هستند، همین طور درصد زیادی در مهندسی برق و کامپیوتر فعالیت دارند. به طور کلی درخواست مهندسان در حال افزایش است، مانند درخواست برای کشاورزان و خدمات مرتبط که بیشترین تقاضا را در بازار کار به خود اختصاص داده‌اند. مرسوم‌ترین آگهی‌های استخدام در حوزه مهندسی شامل مهندسی مکانیک، برق و مهندسی پروژه می‌باشد.

موانع پیش روی آموزش دیدگان بین‌المللی.

در کانادا داشتن مجوز، برای ورود به یک شغل تمام وقت ضروری می‌باشد، پس مهندسان آموزش دیده در بدو ورود به کانادا، تشویق می‌شوند که با مراکز ارائه مجوز مهندسان، در استان و محل زندگی‌شان ارتباط برقرار نمایند. برنامه ارزیابی مدارک آموزشی مهندسان خارجی، واجد شرایط بودن افرادی که تحت آموزش‌های خارج از کانادا بوده‌اند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و این پروسه به طور میانگین هشت هفته به طول می‌انجامد. این ارزیابی‌ها مشخص می‌کند که چه مراحلی باید توسط مهندسان مهاجر پیموده گردد تا مهندس مجاز، قلمداد گردند، (بتوانند P.Eng خود را دریافت نمایند)، توجه: شما می‌توانید در زمانی که طول می‌کشد تا لایسنس خود را دریافت کنید، تحت نظارت این ارگان ارزیابی کننده به کار مهندسی مشغول باشید.

آقای مارک معتقد است که یک مانع و شرط واحد برای مهندسان خارجی در پروسه لایسنس گرفتن وجود ندارد، آن‌ها نیز باید همانند دانشجویان کانادا پروسه ارائه مدارک تحصیلی و داشتن تجربه کار در کانادا را طی نمایند.

اما برای مهندسان آموزش دیده خارجی با سال‌ها تجربه کاری در کشورشان، روند بدست آوردن لایسنس برای ورود به کار تا حدودی ناعادلانه می‌باشد. حتی بعد از لایسنس گرفتن آن‌ها چالش‌های بیشتری برای استخدام دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که مهندسان خارجی در کانادا تمایل کمتری به کارهای تمام وقت نسبت به مهندسان کانادایی الاصل دارند، آن‌ها بیشتر مایلند که خود اشتغال و یا قراردادی باشند. همچنین تمایل بیشتری دارند که تجارب نظارتی و یا مدیریتی داشته باشند.

وی افزود در مقوله مهاجرت، متخصصان و مهندسان زبده وضعیت شغلی بهتری دارند چرا که کارفرمایان آن‌ها را برای پروژه های مشخصی در نظر دارند و به این دلیل بازار از تازه فارغ‌التحصیلان خالی می‌گردد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]