پاسپورت دومینیکا

سریعترین روش اخذ پاسپورت دوم در ۶ ماه

پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) و اخذ اقامت دومینیکا به شما امکان سفر بدون ویزا به ۱۳۰ کشور دنیا و باز کردن حساب بانکی در اتحادیه اروپا، شینگن و انگلستان را میدهد. پاسپورت قدرتمند دومینیکا در رتبه ۳۰ جهان قرار دارد و کل پروسه اخذ پاسپورت دوم از طریق دومینیکا ۶ ماهه است.

به همین دلیل پاسپورت دومینیکا و اخذ اقامت دومینیکا (پاسپورت دوم) سریعترین و آسانترین روش مهاجرت است. آیا به دنبال مهاجرت کسب یک پاسپورت معتبر (پاسپورت دوم) در سریعترین زمان ممکن می باشید؟ در حال حاضر یکی از سریعترین و آسانترین روش مهاجرت کسب اقامت و پاسپورت دوم با امکان سفر به بیش از ۱۳۰ کشور دنیا اخذ اقامت و پاسپورت دومینیکا می باشد.

دومینیکا عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع دولت انگلیس است. طبق آخرین گزارشات منتشر شده در مارچ ۲۰۱۹، دارندگان پاسپورت دومینیکا می‌توانند بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۳۰ کشور دنیا از جمله انگلستان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هنگ کنگ، سنگاپور و کشورهای آمریکای جنوبی بدون نیاز به ویزا سفر کنند. اعتبار پاسپورت دومینیکا در رتبه ۳۰ ام جهان قرار دارد. از جمله مهم ترین کشور ها که با داشتن پاسپورت دومینیکا بدون نیاز به ویزا می توان به آن ها سفر کرد، انگلستان و کشور های حوزه شنگن می باشند.

مهمترین دلیل جهت اخذ سریع پاسپورت دوم آسودگی خاطر و رفع محدودیت زندگی در یک کشور بخصوص است.  اخذ پاسپورت دومینیکا موجب آسودگی خاطر جهت سفرهای خارجی و پیشرفتهای اقتصادی می باشد و در مواقع اضطراری یک برنامه پشتیبان مطمئن محسوب میگردد. به عبارت دیگر گرفتن پاسپورت دوم موجب آسان شدن سفرهای بین المللی است. در حال حاضر انجام سفرهای بین المللی حتی اگر شما یک فعال اقتصادی ثروتمند باشید با یک پاسپورت ضعیف بسیار مشکل است. سفر کردن با پاسپورت دوم,  از طریق اخذ اقامت و پاسپورت دومینیکا این اجازه را به فرد می دهد تا به بیشتر مناطق جهان از جمله حوزه شینگن, اتحادیه اروپا و…  بدون نیاز به ویزا  سفر نمایند و از طریق ان کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

 • پاسپورت دومینیکا سریع ترین روش مهاجرت و کسب پاسپورت دوم
 • اخذ پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) در مدت ۶ ماه
 • پاسپورت قدرتمند دومینیکا (رتبه ۳۰ جهان)
 • شرایط  آسان کسب پاسپورت دومینیکا
 • امکان سفر بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۳۰ کشور جهان از جمله تمامی کشور های اتحادیه اروپا, روسیه, چین, امارات, انگلستان و …
 • بدون نیاز به مدرک زبان و سابقه کار
 • بدون نیاز به حضور مستقیم تا زمان دریافت پاسپورت دومینیکا
 • امکان کار و تحصیل در کل اتحادیه اروپا با پاسپورت دومینیکا
نکته مهم

کانادا اکسپرت میتواند از طریق نماینده رسمی دولت دومینیکا در مدت ۶ ماه تابعیت و پاسپورت دومینیکا را برای شما تهیه نماید. پاسپورت قدرتمند دومینیکا با رتبه ۳۰ ام در دنیا به شما امکان سفر بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۳۰ کشور دنیا از جمله اتحادیه اروپا و انگلیس با امکان باز کردن حساب بانکی میدهد.

ارزیابی اخذ پاسپورت دوم (پاسپورت دومینیکا)

در صورت تمایل میتوانید جهت ارزیابی شرایط خود و تماس با ما فرم ارزیابی اولیه (فرم ارزیابی اخذ پاسپورت دومینیکا) را تکمیل نمایند. همکاران ما در مدت ٢٤ ساعت شرایط شما را ارزیابی مینمایند.

اخذ اقامت و پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم)

کسب پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) و اقامت دائم دومینیکا دارای مزایای بسیاری مانند مدت پروسه زمانی بسیار کوتاه ۶ ماهه تا زمان اخذ پاسپورت دومینیکا و نداشتن شرایط پیچیده مانند دانستن زبان و سوابق مدیریتی می باشد. خارج از مزیتهای کشور دومینیکا که معمولا افراد را ترقیب به اقدام برای اخذ تابعیت این کشور می‌نماید، مهم‌ترین موضوع برای ایرانیان این است که دومینیکا از معدود کشورهایی هست که برای اعطا تابعیت و پاسپورت دوم (طی پروسه کوتاه مدت) برای ایرانیان تشکیل پرونده می‌دهد. دلیل گرفتن اقامت و پاسپورت دومینیکا زندگی و اقامت در این کشور نیست، بلکه بدست آوردن پاسپورت دوم کشوری است که به شما اجازه سفر به بسیاری از کشورها مانند انگلستان را بدون نیاز به اخذ ویزا می دهد.

برنامه اخذ اقامت دائم و پاسپورت دومینیکا , به متقاضیان این امکان را می‌دهد که بدون درخواست اقامت، تبدیل به یک شهروند در کشور دومینیکا شوند. شما با داشتن پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) به عنوان یک شهروند جدید، مجبور به زندگی در دومینیکا نیستید ولی مانند هر شهروند دیگری این حق را دارید که در آنجا زندگی کنید. سرمایه اهدائی به دولت دومینیکا برای توسعه صنایع دریایی, گردشگری, کشاورزی و همچنین در پروژه هایی مانند ساخت مدارس, بیمارستان ها و … به کار برده می شود.

همچنین این کشور در سال ۲۰۱۹ برنامه ای جدید برای علاقمندان به پاسپورت خود معرفی کرده است. در این برنامه درخواست کنندگان میتوانند با سرمایه گذاری در خرید سویت یا ویلاهایی یک تا سه خوابه در یکی از بهترین مکان های کشور, پاسپورت دومینیکا را دریافت کنند.

نکته مهم

شرایط لازم برای اخذ اقامت و پاسپورت دومینیکا

 • متقاضی اصلی باید بالای ۲۱ سال باشد
 • فرزندان درخواست کننده باید زیر ۲۸سال و مجرد باشند.
 • امکان درخواست برای همسر متقاضی و والدین بالای ۵۵ سال
 • متقاضی نباید هیچ‌گونه سابقه ارتکاب جرم داشته باشد.
 • متقاضی باید یکسری معاینات پزشکی انجام دهد.
 • بدون داشتن ویزای ردی در آخرین درخواست ویزای اروپا.

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

چرا کانادا اکسپرت؟

کانادا اکسپرت با داشتن نمایندگی رسمی از طرف نماینده دولت دومینیکا در برنامه اقامت و کسب پاسپورت دومینیکا، اطمینان خاطر و کیفیت خدمات خود را بر اساس آخرین قوانین دولت دومینیکا تضمین میکند.

مراحل اخذ پاسپورت دومینیکا ( پاسپورت دوم )


 • مرحله اول

  عقد قرارداد با سازمان مهاجرتی کانادا اکسپرت

 • مرحله دوم

  کانادا اکسپرت مدارک لازم ر ابرای ارسال به دولت دومینیکا آماده میکند

 • مرحله سوم

  برسی مدارک توسط دولت دومینیکا

 • مرحله چهارم

  دریافت نامه قبولی از طرف دولت دومینیکا

 • مرحله پنجم

  پرداخت مبلغ سرمایه گذاری به دولت دومینیکا (پس از دریافت قبولی)

 • مرحله ششم

  دریافت گواهی شهروندی و پاسپورت دومینیکا

مزایای اخذ پاسپورت دوم از طریق دومینیکا


 • سریع ترین روش مهاجرت و کسب پاسپورت دومینیکا
 • اخذ پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) در مدت ۶ ماه
 • پاسپورت قدرتمند دومینیکا در رتبه ۳۰ جهان قرار دارد
 • شرایط  آسان کسب پاسپورت دومینیکا
 • امکان سفر بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۳۰ کشور جهان از جمله تمامی کشور های اتحادیه اروپا, روسیه, چین, امارات, انگلستان و …
 • بدون نیاز به مدرک زبان و سابقه کار
 • بدون نیاز به حضور مستقیم تا زمان دریافت پاسپورت دومینیکا
 • امکان کار و تحصیل در کل اتحادیه اروپا با پاسپورت دوم

پاسخ به پرسشهای رایج برنامه اخذ پاسپورت دومینیکا

مزایای تابعیت دوم و اخذ پاسپورت دومینیکا

یکی از دلایل اصلی اخذ پاسپورت دوم امکان زندگی سفر ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی بدون وابستگی به کشوری خاص است. پاسپورت دوم و اخذ پاسپورت دومینیکا یک گام بسیار بزرگ جهت حذف محدودیت‌ها و یک برنامه بسیار عالی برای مواقع اضطراری محسوب می‌گردد.

دلیل اصلی دیگر برای گرفتن پاسپورت دومینیکا و یا پاسپورت دوم این است که امکان سفر بین المللی را بسیار آسان‌تر می‌کند. حتی اگر شما یک فعال تجاری ثروتمند و قابل اعتماد و یا یک مسئول مهم دولتی هستید، با یک پاسپورت ضعیف، برای انجام سفرهای بین المللی و یا افتتاح حساب بانکی در یک کشور خارجی محدودیت‌های زیادی دارید. سفر با پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) این امکان را می‌دهد که فرد از بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان بدون نیاز به ویزا بازدید کند.

به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد در یک ملاقات کاری در اروپا حضور یابد، به تعطیلات در کشور سوئیس برود، فرزندش را که در انگلستان تحصیل می‌کند را ملاقات کند و یا به یک بیمارستان در فرانسه برود با داشتن پاسپورت دومینیکا امکان سفر بدون زحمت و سریع به اکثر کشورهای جهان از جمله کل اتحادیه اروپا و منطقه شنگن اروپا را فراهم می‌باشد. حتی وقتی قصد بازدید از کشوری دارید که شهروندان دومینیکا را ملزم می‌نماید که ابتدا ویزای توریستی بگیرند، دارندگان پاسپورت دومینیکا در مقایسه با مردم سایر کشورها از موقعیت بسیار بهتری برخوردار هستند و با سختگیری‌های کمتری مواجه می‌شوند و معمولاً خیلی راحت و سریع ویزا کشورهایی مانند کانادا، آمریکا یا استرالیا را به‌دست می‌آورند. همچنین با پاسپورت یک کشور مشترک المنافع مثل دومینیکا امکان به دست آوردن ویزای تجاری و یا مجوز اقامت در دیگر کشورهای مشترک المنافع مانند کانادا و یا استرالیا و کانادا آسانتر است.

آیا مجبور به زندگی در دومینیکا میباشم؟

برای بدست آوردن پاسپورت دوم (پاسپورت دومینیکا) از طریق سرمایه گذاری، هیچ نیازی به اقامت در این کشور وجود ندارد و متقاضیان حتی یک بار هم لازم نیست از دومینیکا بازدید کنند. حتی پس از اخذ پاسپورت و ملیت دومینیکا، هیچ اجباری برای رفتن به این کشور به منظور حفظ تابعیت وجود ندارد و امکان تمدید پاسپورت دومینیکا به صورت غیر مشروط برای تمام شهروندان همیشه وجود دارد. هرچند دومینیکا یک کشور فوق العاده است و شهروندان جدید تشویق می شوند تا از این کشور بازدید کنند و بامکان کار، زندگی و تحصیل در این کشور را مد نظر داشته باشند.

پیامدهای مالیاتی تابعیت دومینیکا:

افرادی که دارای پاسپورت دومینیکا هستند از یک وضعیت معاف از مالیات بر تمام درآمدهای خارجی و سود سرمایه برخوردار هستند و مشمول پرداخت مالیات بر هدیه، ارث و ثروت در کشور نمی شوند. فرد مقیم مالیاتی دومینیکا فردی است که حداقل به مدت ۱۸۳ روز در سال در داخل خاک این کشور اقامت داشته باشد. افراد مقیم دومینیکا موظف هستند بر درآمد خود در سراسر جهان مالیات بپردازند، درحالی که افراد غیر مقیم (مانند افرادی که از ایران پاسپورت دومینیکا گرفته اند) هیچ گونه مالیاتی نمی پردازند و تنها چنانچه در کشور دومینیکا درآمد کسب نمایند باید بر سود حاصل از منابع داخل جزیره دومینیکا مالیات پرداخت نمایند.

تابعیت دوگانه ی دومینیکا:

دارندگان پاسپورت دومینیکا می توانند پاسپورت دوم خود را به عنوان یک سند محرمانه نگه دارند و کشور فعلی به هیچ عنوان از داشتن پاسپورت دوم شما مطلع نمیگردد و دولت دومینیکا هرگز فردی را مجبور به باطل کردن تابعیت فعلی نمیکند هیچ زمان با دولت های خارجی تبادل اطلاعات ندارد. دولت دومینیکا حتی به افراد این اجازه را می دهد که پس از یک سال از اخذ شهروندی بصورت قانونی نام خانوادگی خود را تغییر دهند.

پاسپورت دومینیکا:

پاسپورت دومینیکا دارای اعتبار ده سال بوده که می توان آن را به صورت مادام العمر تمدید نمود. تابعیت دومینیکا تحت هیچ شرایطی قابل ابطال نیست. پاسپورت دومینیکا که برای کودکان زیر ۱۶ سال، ۵ سال اعتبار دارد. پاسپورت دومینیکا که در حال تمام شدن است را میتوان با پرداخت مبلغی اندک در هر کدام از کنسولگری ها، سفارت ها، دفتر کمیسیون عالی در سراسر دنیا و یا اداره گذرنامه دومینیکا عوض کرد. در ضمن نیازی به داشتن آدرس دومینیکایی برای تمدید پاسپورت دوم نیست و می توانید از آدرس محل اقامت خود در هرجای دنیا بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

چه افرادی میتوانند در یک پرونده گنجانده شوند؟

درخواست اخذ پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم) میتواند شامل کلیه اعضای خانواده و افراد وابسته به متقاضی اصلی مهاجرت به دومینیکا باشد. حداکثر سن برای فرزندان وابسته ۲۸ سال بوده و حداقل سن برای والدین وابسته و یا پدربزرگ و مادربزرگ وابسته به ۵۵ سال کاهش یافته است.

بر اساس قوانین برنامه ی مهاجرت به دومینیکا، یک فرد وابسته ی باید واجد شرایط زیر باشد:

 • همسر متقاضی اصلی و فرزندان
 • فرزند متقاضی اصلی و یا همسرش که کمتر از ۱۸ سال سن دارد
 • فرزند متقاضی اصلی و یا همسرش که بطور کامل توسط والدینش حمایت می شود وبین ۱۸ تا ۲۸ سال سن دارد و از سن ۱۸ سالگی در حال تحصیل میباشد.
 • دختر مجرد متقاضی اصلی که با والدینش زندگی می کند و کمتر از ۲۸ سال سن دارد
 • فرزند متقاضی اصلی و یا همسرش که کاملا توسط والدینش حمایت ملی می شود که بالای ۱۸ سال سن دارد و دارای معلولیت میباشد.
 • والدین و یا پدربزگ و مادر بزرگ متقاضی اصلی و یا همسرش که با متقاضی اصلی زندگی می کنند و بالای ۵۵ سال سن دارند.

لیست کشورهایی بدون نیاز به ویزا با پاسپورت دومینیکا

برای مشاهده لیست کشورهایی که میتوان به آنها با پاسپورت دومینیکا بدون نیاز به ویزا سفر کرد لطفا از این صفحه (لینک) بازدید نمائید.

هزینه پاسپورت دومینیکا

پاسپورت دومینیکا از ۲ طریق قابل اخذ است. گزینه اول از طریق کمک بلاعوض به دولت دومینیکا میباشد و گزینه دوم از طریق سرمایه گذاری در پروژه های ساخت مسکن تایید شده دولت برای اخذ پاسپورت دومینیکا میباشد. در جدول زیر هزینه های هر روش تشریح گردیده است. لازم به ذکر است که به مبالغ فوق هزینه های دولتی مانند تایید فرم متقاضی ، پروسه چک امنیتی ، صدور شناسنامه ، صدور پاسپورت نیز به تناسب سن و تعداد افراد خانواده اضافه میگردد. برای اطلاع از رقم دقیق میتوانید با ما در تماس باشید.

 • کمک بلاعوض به دولت
 • ۱۰۰,۰۰۰ دلار آمریکا – فرد مجرد
 • ۱۷۵,۰۰۰ دلار آمریکا – متقاضی اصلی و همسر
 • ۲۰۰,۰۰۰ دلار آمریکا – خانواده چهار نفره
 • سرمایه گذاری در گزینه های املاک
 • ۲۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا – فرد مجرد
 • ۲۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا – متقاضی اصلی و همسر
 • ۲۲۰,۰۰۰ دلار آمریکا – خانواده چهار نفره

پاسپورت دوم

دومینیکا سریعترین و آسانترین روش مهاجرت، اخذ اقامت و پاسپورت دوم


پاسپورت دوم از روش‌های مختلفی قابل اخذ است، و در این میان گروهی ترجیح می‌دهند تا پاسپورت دوم خود را پس از گذراندن چند سال از طریق اقامت در کشور دیگری به‌دست آورند اما گروه بسیاری هستند که علاقه‌مند هستند تا پاسپورت دوم خود را تنها طی چند ماه به‌دست آورند تا امکان سفر بدون نیاز به ویزا به کشورهای اروپایی و… و نیز افتتاح حساب بانکی در کشورهای مختلف را داشته باشند.

تصور نمایید که پاسپورتی در اختیاردارید که می‌توانید با ان به بیش از ۱۳۰ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر نمایید. اگر به هر دلیلی قصد مسافرت به کشورهای حوزه شینگن را داشته باشید، با خرید پاسپورت دوم می‌توانید بدون نیاز به درخواست ویزا و یا ایستادن در صف‌های طولانی سفارت‌خانه‌ها یا ارائه مدارک خاصی، بدون نیاز به ویزا سفر نمایید، هر لحظه و هر زمان. در حال حاضر تنها چندین کشور وجود دارند که امکان اخذ پاسپورت دوم بدون شرط اقامت فیزیکی دران کشورها وجود دارد: دومینیکا، مونته نگرو، قبرس، ترکیه و بلغارستان که اقدام به ارائه برنامه‌های اعطای پاسپورت دوم و شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری و کمک بلاعوض به دولت نموده‌اند.

و در این میان دومینیکا بهترین برنامه اخذ پاسپورت دوم را دارد و دلیل ان این است که پاسپورت قدرتمند دومینیکا در رتبه ۳۰ جهان قرار دارد و در ضمن ارزان‌ترین راه قانونی دریافت پاسپورت دوم و شهروندی دوم بدون شرط حضور فیزیکی و اقامت است. عدم نیاز به حضور فیزیکی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اخذ سریع پاسپورت دوم است چون اکثر کشورها متقاضیان را مجبور به حضور چندین ماهه در آن کشور می‌نمایند تا ابتدا واجد شرایط دریافت اقامت دائم شوند، و سپس پس از چند سال قادر به دریافت شهروندی و پاسپورت دوم گردند. فارغ از این‌که می‌خواهید شهروند چه کشوری شوید، باید درباره این شرط و امکان ان برای خود فکر کنید.

روش‌های اخذ پاسپورت دوم


 پاسپورت دوم از روشهای گوناگونی قابل اخذ می‌باشد. انتخاب روش مناسب برای اخذ پاسپورت دوم بستگی به شرایط فرد متقاضی و امکان اقدام برای ایرانیان به طور خاص دارد. در حال حاضر دومینیکا تنها روش و سریعترین جهت اخذ پاسپورت دوم برای ایرانیان می‌باشد. با داشتن پاسپورت دومینیکا نیازی به اخذ ویزا برای سفر و تجارت با بیش از ۱۳۰ کشور دنیا ندارید.

برای ارزیابی رایگان شرایط خود جهت اخذ پاسپورت دوم از طریق برنامه مهاجرتی دومینیکا لطفا فرم ارزیابی رایگان ذیل را تکمیل فرمائید. همکاران ما به دقت شرایط شما را ارزیابی و نتیجه را در مدت ۲۴ ساعت به اطلاع شما خواهند رساند.

مزایای پاسپورت دوم


پاسپورت دوم که نشان دهنده دو ملیتی بودن فرد است دارای مزیت‌های بیشماری است که در این قسمت به مرور روش‌های کسب پاسپورت دوم می‌پردازیم. پاسپورت دوم به این معنی است که فرد همزمان شهروند دو کشور می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای پاسپورت دوم امکان سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورهای دنیا می‌باشد. داشتن پاسپورت دوم مزایای بسیاری دارد. به عنوان مثال داشتن پاسپورت دوم امکان مسافرت‌های بین المللی را برای افراد بسیار آسان می‌کند. مثلاً شهروندان ایرانی که دارای پاسپورت دومینیکا می‌باشد، برای ورود به اتحادیه اروپا و شینگن نیازی به ویزا ندارند و می‌توانند مستقیماً به این کشورهار به آسانی و سهولت سفر نمایند.از جمله سایر مزیتهای داشتن پاسپورت دوم می‌توان به امکان باز کردن حساب بانکی در کشورهای مهم اروپایی مثل انگلستان اشاره کرد که مبادلات تجاری را برای ایرانیان بسیار ساده می‌کند.

ارزیابی رایگان اقامت و پاسپورت دومینیکا

در صورت تمایل میتوانید جهت ارزیابی شرایط خود و تماس با ما فرم ارزیابی اولیه (فرم ارزیابی اخذ پاسپورت دومینیکا) را تکمیل نمایند. همکاران ما در مدت ٢٤ ساعت شرایط شما را ارزیابی مینمایند.

آیا در مورد اقامت و پاسپورت دومینیکا (پاسپورت دوم ) به راهنمایی نیاز دارید

کارشناسان خبره سازمان مهاجرتی کانادا اکسپرت به سه روش زیر پاسخگوی سوالات شما می باشند

از طریق تلگرام و واتس آپ

می‌توانید سؤالات خود را در از طریق تلگرام و یا واتس آپ با شماره ۰۰۱۴۱۶۸۵۶۳۶۱۲  با ما در میان بگذارید. ما همراه پشتیبان شما هستیم.

تماس با دفاتر ما در ایران و کانادا

اگر سوالی در رابطه با مهاجرت به دومینیکا برای شما پیش آمده است میتوانید با دفاتر ما تماس بگیرید. تیم ما بهترین و سریعترین روشهای مهاجرتی را ارائه میکند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 21 Average: 5]
ارزیابی رایگان مهاجرتی

جهت ارزیابی امکان مهاجرت خود فرم ارزیابی رایگان ما را با کلیک بر روی لینک زیر تکمیل کنید. همچنین در صورت داشتن سوال میتوانید از طریق تلگرام و یا عضویت در کانال ما سوالات خود را مطرح فرمائید.

Thanks!

روشهای تماس ۲۴ ساعته با ما:

ارزیابی رایگان و آنلاین مهاجرت
آنلاین هوشمند و دقیق
همین حالا
شرایط مهاجرتی خود را به صورت رایگان ارزیابی کنید
کلیک