یافتن شغل در کانادا

اصولاً وقتی برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنید، نباید موضوع یافتن شغل متناسب با تجربه و تخصصی که دارید، به عنوان یک اصل مطرح باشد و اینکه آیا بازار کاری برای رشته شما وجود دارد یا خیر؟ به هر حال شما خواهید توانست پس از ورود به کانادا یا در رشته خودتان و یا هر رشته دیگر، اشتغال یابید و یا اینکه مجبور به گذراندن دوره های تکمیلی به همین منظور گردید.

بیشترین نیروی کار کانادایی در بخش خدمات مشغول هستند و سهم بخش تولید تنها 15% است. بیش از 55% مهاجرین را افراد بین 22 تا 44 سال تشکیل می‌دهند و طبیعی است که همه آن‌ها به دنبال یافتن شغل برای امرار معاش خود باشند. نرخ بیکاری در کانادا حدود 7% است. پیش از این وضعیت مهاجرین از نظر شغلی به مراتب بهتر از الان بود. ولی اخیراً نرخ بیکاری مهاجرین و تن دادن آنان به شغل‌های با درآمد کم زیاد شده است.

به هر حال می‌توان گفت بزرگ‌ترین مشکل هر تازه واردی یافتن شغلی است که او را در مقابل هزینه های بالای اقامت تأمین نماید. باید آماده باشید که در ابتدای اقامت در کانادا از جایگاه فردی و شغلی خود در ایران پایین بیایید و صرفاً به کسب درآمد فکر کنید. کسی هم به شما خرده نمی‌گیرد.

2 شرط عمده همیشه مانع یافتن شغل مناسب است:
1- زبان.
2- سابقه کار کانادایی.
(اضافه کنید انواع امتحانات ویژه برای مشاغل پزشکی و مهندسی که دردسرهای خودش را دارد).
البته برای کار کردن در کانادا حتماً باید کارت بیمه اجتماعی یا SIN Card داشت. این کارت در ابتدای ورود به کانادا به عنوان مهاجر برای شما صادر می‌شود.

مراحل یافتن کار:

مراجعه به مراکزی نظیر YMCA و مشورت با آن‌ها.
تهیه رزومه ( Resume ).
تهیه نامه روی رزومه ( Caver Letter ).
تقویت زبان.
بررسی سایت‌های اینترنتی کاریابی و ارسال رزومه.
بررسی روزنامه و ارسال رزومه.
مراجعه مستقیم به سایت سازمان‌ها و تکمیل فرم درخواست شغل.
بررسی نشریات فارسی زبان و تماس تلفنی با استخدام کننده.
شرکت در مصاحبه شغلی در صورت دعوت.

تقویت زبان:
دانش بالای زبان بزرگ‌ترین اعتماد به نفس را به شما در زمینه یافتن شغل می‌دهد. توصیه می‌شود اگر به زبان خود اطمینان ندارید هر چه سریع‌تر در دوره های رایگان تقویت زبان شرکت کنید تا با اطمینان به جستجو بپردازید.

به طور کلی حرف اول در بازار رقابت یافتن شغل، توانایی زبان انگلیسی است. حتی اگر دارای رزومه قوی باشید، اگر در جلسه مصاحبه شغلی نتوانید خوب ظاهر شوید، از رقبا عقب می‌افتید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 1 Average: 1]